Makaleler
Boşanma Avukatı-Vesayet Gerektiren Durumlar-Av.Melike Kavuğudurmaz

Vesayet Gerektiren Durumlar

Vesayet gerektiren şartların oluşumu, Velayet altında bulunmayan her çocuk vesayet altına alınabilir. Görevi gereği vesayeti gerektiren bir halin var olduğunu gören tespit eden eden nüfus memuru, noterler ve devletin diğer organları, mahkemeler de dahil olmak üzere vaziyeti vesayet makamına bildirmek zorundadır.

AKIL HASTALIĞI OLAN ÇOCUKLAR

Akıl hastalığı nedeni ile kendi işlerini göremeyen, ve korunması mecburi hale gelen kişiler, eğer başkasının güvenliğini de tehlike altına sokuyorsa kısıtlanabilir. Görevlerini ifa ederlerken tespit ettikleri durumu vesayet makamlarına bildirmek mecburiyetindedirler.

ALKOL UYUŞTURUCU MADDE BAĞIMLILIĞI OLANLAR

Alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı olan kişiler, mal varlığını kötü yönetiyorsa, ailesini zor şartlar altında darlık ve yoksulluğa götürüyorsa bu ve buna benzer olaylarla etrafına ve kendisine zarar veren veren her kişi kısıtlanavilir.

ÖZGÜRLÜĞÜ BAĞLAYICI KISTLAYICI CEZA ALAN KİŞİ

Bir yıl veya daha uzun süreli özgürlüğü bağlayıcı bir cezaya mahkum olan her ferd kısıtlanabilir. Cezayı yerine getirmekle görevli makam, böyle bir hükümlünün cezasını çekmeyebaşladığını, kendisine vasi atanmak üzere hemen yetkili vesayet makamına bildirmekle yükümlüdür.

HASTALIK, SAKATLIK, AĞIR HASTALIK, İŞLERİNİ YAPAMAMA DURUMUNDA İSTEK ÜZERE KISITLILIK

Yaşlılık, ağır hastalık, uzun süreli hastalık, kendi kendini yönetememe, istek ve talep üzere kısıtlılık sağlanabilir.

KISITLILIK HALİNİN TESPİTİNDE BİLİRKİŞİ VE ŞAHİT DİNLENMESİ

Bir kişi bilirkişi raporu olmadan, dinlenmeden, şahitler dinlenilmeden, alkol veya madde bağımlılığı kötü yaşama tarzı aile ve kendisini kötü yönetme gibi sebeplerle kendisi dinlenilmeden kısıtlılık hali verilemez.

Kısıtlılık hali kararı kesinleşince hemen kısıtlının yerleşim yeri ile nüfusa kayıtlı olduğu yerde ilan olunur. Sanal ofisimizi ziyaret edebilir, dava konularınızla alakalı daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

aile avukatıboşanma avukatı,  aile hukuku avukatı, boşanma avukatı;

KATEGORİLER

3 yorum

  • K.B.B

    AKIL HASTALIĞI OLAN ÇOCUKLAR konusunda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Avukat Melike Kavuğudurmaz hanım. Kolay Gelsin

  • E.Ç

    Akıl yaşta değil baştadır derler ya, avukatın genç olanı fakat çok bilgili olanı yolunuz açık olsun.Verdiğiniz bilgilerden dolayı da Teşekkür ederim.Çok Faydalı bir site oluşturmuşunuz.

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..