Makaleler
Evlilikte Temel Kavramlar-Av.Melike Kavuğudurmaz Özer-Evlilikte Temel Kavramlar Kurallar

EVLİLİKTE TEMEL KAVRAMLAR

Eşler evlenme ile evlilik birliğini kurmuş olurlar. Eşler oluşturdukları birlikteliği, elbirliği ile sağlamak amacı ile elden gelen gayreti göstermek mecburiyetindedirler. Çocukların bakım ve giderlerini karşılamak, eğitimlerine ve gözetimlerine karı ve kocanın beraber gözlemlemesi ve takibinin yapılması asli görevler arasında yer almaktadır.

Eşler evlilik birliğindeki temel kavramlar içinde bulunan sadakat en önemli görevler arasında yer almaktadır. Eşler oturacakları evi beraber seçmekle, oluşturulan birlikteliği de beraberce yönetmek zorundadırlar.

Kadın evlilik birliğine adım atması ile kocasının soyadını alır. Fakat kendi isteği ile evlendirme memuruna veya ilerleyen zamanlarda nüfus idaresine yapacağı başvuru ile kocasının soyadının önünde, önceki soyadını kullanabilirler. Daha önceden çift soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yaralanma hakkına sahiptir.

Eşlerden her biri, meslek veya iş seçiminde diğer eşten izin almak, onay almak zorunda değildir. Buradaki esas evlilik birliğinin uzun soluklu ve huzurlu olmasını sağlamaktır.

Eşlerden biri diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez, aile konutu üzerindeki hakları sınırlayacak ipotek veremez.

Eşlerden biri, malikin tapu sahibi olsun veya olmasın, konutla ilgili aile konutu şerhi koydurabilir. Aile konutu, eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa sözleşmenin tarafı olmayan eş kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı haline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olurlar.

Eşlerin yaptıkları iş bölümü bazen hakim tarafından belirlenerek, Eşlerden biri evim geçimini sağlamakla mükellef olabilir, diğer eş de çocukların bakım ve gözetimini üstlenebilir.

Bu tür konularda problemleriniz sorularınız ve merak ettikleriniz olabilir.Aile Avukatı nız la görüşme sağlayarak, bilgi sahibi olabilirsiniz.

KATEGORİLER

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..