Makaleler
Boşanma Davası Nasıl Açılır

BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR

Boşanma davası açmaya karar veren eşler, izlenmesi gereken yolları iyice öğrenmelisiniz. Boşanma davası hangi türde açılacağı, kararı verilen dava türü izlenecek yolları belirleyecektir. Yasada geçen Boşanma sebepleri ;

Terk edilmek

Akıl hastası olmak

Hayata Kast etmek

Diğer eşe onur kırıcı davranmak

Şiddetli geçimsizlik

Zina

Sürekli suç işlemek

BOŞANMA DAVASI İKİYE AYRILMAKTADIR;

Anlaşmalı Boşanma

Çekişmeli Boşanma

Eşlerden her ikisi de boşanmaya kararlı ve anlaşma içerisinde iseler, velayet, nafaka, tazminat konularında mutabık kaldılarsa boşanma türü Anlaşmalı Boşanma, Eşlerden herhangi birisi diğeri ile, nafaka, velayet, tazminat, konularında mutabakat sağlayamayıp, hukuki sonuçlara göre ayrılmak isterse, Çekişmeli Boşanma Davası devreye girecektir.

BOŞANMA DAVASININ NASIL AÇILACAĞI DAVA  AÇMA KOŞULLARI

Boşanmaya karar veren eşler, Çekişmeli veya Anlaşmalı boşanma dava türünü belirledikten sonra, Aile Mahkemesine sunulacak, Dava Dilekçesi, Boşanmaya sebep olacak dayanaklar, varsa tedbir kararı alınması için talep, ile birlikte yazacağınız dilekçede belirttikten sonra Aile Mahkemesi adına tevzi bürolarına gerekli harçlar yatırılarak dava açılır.

BOŞANMA DAVASI AÇACAK OLANLARIN, HAZIRLAMASI GEREKEN EVRAKLAR.

Aile Mahkemesi veya yerine bakacak Mahkemeye sunulmak üzere, ayrıntıları ile açık Konuyu anlatan dilekçe, Boşanma Çekişmeli açılacaksa, delil niteliği olabilecek, evraklarla beraber, Mahkemeyi konu veya konular hakkında bilgilendirecek belgelerle beraber Aile Mahkemesine açılabilir. Açılacak dava türünde anlaşmalı boşanmada eşlerin her ikisi de Mahkemede hazır bulunmalı Mahkeme Hakiminin tarafları dinlemesi ile 1 veya 2 duruşmada dava sonucu beklenmelidir. Çekişmeli boşanmada tarafların  varsa avukatları temsil edebilir. Devamında Boşanma Avukatı ile temasa geçmenizde, sizin için yararlar olabilecektir.

YAZAR ; Avukat Melike Kavuğudurmaz Özer -Boşanma Avukatı

KATEGORİLER

3 yorum

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..