Makaleler
Sosyal Güvenlik Hak Sahipliği

SOSYAL GÜVENLİK HAK SAHİPLİĞİ

Birey, insanlık tarihinin her döneminde, kendisini yoksulluğa iten, geleceğini tehdit eden olaylardan korunma duygu ve çabası içinde olmuştur. Hastalık, sakatlık ve yaşlılık gibi insanoğlunun kaçınılmaz olarak yaşadığı olayların, açlık, sefalet, yoksullukla eş anlama geldiği dönemlerde, insanlığın yarın endişesinden arınarak bağımsızlığa kavuşmak en temel ihtiyacıdır.

Ekonomik ve teknolojik gelişmelerle sosyal alandaki gelişmelerin, uyumu sağlanmadıkça sosyal tehlikeler ve buna bağlı sonuçlar varlığını koruyacaktır. Dolayısıyla sosyal tehlikelerin insanlar üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla sosyal güvenlik kavramı ortaya çıkmıştır.

Sosyal Güvenliği Olan Bir Kişinin Vefatı Halinde

Sosyal Güvenliğin bu amacına yönelik ortaya çıkan bir durum da ölen sigortalının yakınlarının korunmasıdır esas amaç. Avukat bu devrede gündeme gelmelidir. Sigortalının ölümü ile geçim olanaklarını kaybeden diğer eşe henüz çalışma yaşına gelmemiş çocuklarına ve sigortalının desteği ile yaşamlarını sürdüren ana babaya kesilen gelirlerinin yerini alacak yardımlar yapılması gerekmektedir. Tabiki de bu işlemler durup dururken yürümez. Takip eden, birisine ihtiyaç bulunabilir. Bu sebeple de hak sahipliği kavramı ortaya çıkmıştır. İş bu çalışmada, hak sahibi kavramı, hak sahiplerinin kimler olduğu, bu kişilere yapılan yardımlardan ölüm aylığı, iş kazası ve meslek hastalığı sonucu yapılan yardımlar, cenaze ödeneği, evlenme ödeneği, ve gelir bağlanması konularında Sigorta Avukatı ile temasa geçilmeli hak sahipliğinin korunması bakımından Sigorta Avukatı tarafından takip edilmeli, veya sizin bilginiz bu konuları takip etmede yeterli olunmalıdır ki hak kaybı olmasın. Kayseri de Sosyal güvenlik Konularında, aklınıza takılan sorular olabilir, Sanal ofisimizi ziyaret edebilir, dava konunuz ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

KATEGORİLER

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..