Makaleler
İcra Taahhüdü İmzaladım Neler Olur?

İCRA TAAHHÜDÜ İMZALAYAN BORÇLU

İcra Taahhüdü İmzaladım Neler Olabilir, Yaptırımları, Cezası Nedir?

Taahhüt ihlal cezası Ödenemeyen borçlardan dolayı imza edilen İcra Taahhütnamesi n den doğan, şikayete mahsus suçlardandır. İcra taahhüdü imzalayan borçlu’nun karşılaşabileceği durumlar arasında, İmzalamış olduğunuz taahhüdün bir çok taksidini ödemiş olsanız da geriye bir taksit dahi ödemediğinizde alacaklı veya varsa vekili tarafından şikayete maruz kalırsınız. İcra taahhüdü imzalayan borçlu, Konuyla ilgili mahkeme esnasında ödemiş olduğunuz taksitleri belirterek sadece bir taksit ödeyemediğinizi iyi niyet göstergesi olarak hakime anlatsanız da berat alma şansınız çok zor. Peki nasıl berat alınır; nelerin olması gerekir, neler olmaz ise dava düşer.

Taahhüdü İhlal Cezası Almamanın Yollarından Sayılan bazı Usul eksiklikleri

 1. Borç ferilerinin icra haciz tutanağına tek tek yazılması gerekmektedir.
 2. Ödeme tarih ve miktarları açık ve anlaşılır olmalı
 3. Alacaklının veya vekilinin onaylaması ve imzası gerekli
 4. Eğer taahhüt avukat katibi tarafından alınmış ise “ taahhüt muhturası” ilk ödeme tarihinden önce tebliğ olmalı.
 5. Alacaklıya veya avukata yapılan ödemelerin belgesi icra dosyasına tahsilat bildirimi yapılmalı
 6. İcra dosyasındaki asıl alacak asgari ücretin üstünde olmalı
 7. Borçlu taahhüdü kabul ettiğini elle yazmalı ve kabul ediyorum diye imzalamalı
 8. Hesaplamalar da, taksitler belirtilirken aradaki faiz hesaplamaları düzgün yapılmalı
 9. Taahhüt tutanağı icra dosyasında ıslak imzalı olmalı
 10. Taksi din ödenmediği günden 90 gün yani (3 ay) içerisinde taahhüt cezası açılmış olmalı. Yukarıda belirtilen durumlar davayı direk olarak etkilemektedir. Bu durumlardan biri veya birkaçı eksikse hakimin dava düşürme ihtimali çok yüksek olmakla birlikte genelde dava düşebilir.
 11. İcra Taahhüdü İcra Memurluğunda icra müdürü yanında alınmalıdır.
 12. İcra taahhüdü, imzalayan, devamında avukatı ile savunma yaparak, Sayın Mahkemenin Taahhütle alakalı, haklı bulduğu eksiklikler konusunda, beraat kararını alan, borçluya göre, avukatın savunması önem arz etmektedir.
 13. Aslında kişiye en iyi hizmeti veren, davasında müvekkili en iyi savunan avukat, o kişiye göre tuttuğunu koparan avukat dır. Halk arasında kullanılan bu kelimeler hukuksalmıdır değilmidir ?, tabiki de değildir. Ancak halk arasında en çok söylenen, bir söz olmaktan, halk deyimlerinden çıkamamıştır.

Yukarıda kısaca izah etmeye çalıştığım, nedenlerden dolayı, Borç ferileri icra tutanağında yazılımıödeme tarih ve miktarı açık ve anlaşılırmıdosyadaki asıl alacak asgari ücretin üstündemi,  İcra harç hesaplaması, nın yaptırılması, İcra Taahhüdü hakkında bilgi sahibi olmadan eşlerinizin imza atmaması, hangi durumlarda icra taahhüdü geçersizliği olabilir , araştırılması, icra taahhüdünün nerede alınması gerektiğiicra taahhüdü cezası nın ne olduğu nun bilinmesi, icra taahhüdü ferileri nelerdir gibi konularda bilgi sahibi olma bakımından icra avukatı ndan bilgi sahibi olunmadan imza atılmamalıdır.

Sunum ve Hazırlama: Av. Melike KAVUĞUDURMAZ ÖZER

KATEGORİLER

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..