Makaleler
Tüketicilerde Online Cayma-Avukat Melike Kavuğudurmaz Özer

Tüketici Online Cayma

Cayma hakkı Nasıl Kullanılır?

Ürün satın alan, tüketici Online cayma, hakkını kullanabilmesi için, ürünün kendisine teslimat yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde, ürünü iade etmek istediğini, satıcıya satıcının e ticaret sisteminde kayıtlı bulunan mail adresine yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir.

Satıcı, tüketici Online cayma, talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün teslim aldığına dair onay verip ardından da, ürün bedelini ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

Her E-ticaret sitesinde geçerli olan sistem ürün satın alan satın aldığı ürünü satıcıya iade ettikten sonra, ürün bedelini kesintisiz iade alması, tüketici Online cayma, hakkına sahip olabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken, alıcı ürünü iade etti, iade ettiğine dair, kargo takip numarasını satıcıya bildirdikten sonra, devamında da satıcı tamam bu iadeyi gönderdiğim şekilde eksiksiz aldım diye onaylaması gerekmektedir.

Satıcıdan ürün alan alıcı, tüketici Online cayma, hakkını kullanabilmesi bakımından ürünü sağlam ve eksiksiz teslim aldım diye kargo ya imza atması nasıl önem arz ediyorsa, iade eden alıcının da ürünü göndermedeki yükümlüğü ve ürünü satıcıya eksiksiz ve sağlam olarak teslim etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Ürün geri gönderilirken, ambalajına dikkat etmeyen alıcı, ürünün kargo esnasında demode olma olasılığına karşı önlem almaması kendi yükümlülüğü altında olduğundan,  ürünü satan ürün kendisine iade geldikten sonra kontrol ederek onayı sonrası para iadesini iade eden hak kazanmış olabilmektedir.

Ayrıca iade etmeyi düşünen satın alan, tüketici Online cayma, hakkını kullanması içinürünün faturası ile beraber göndermiş olması gerekmektedir. Ürünün orijinalliğinin bozulması, fatura ile gönderilmemesi, olası kargo hasarları iade edenin sorumluluğunda olduğundan, kargoda doğabilecek hasarlardan ürünü iade etmek isteyen mağdur konumundaki satın alan, kargo yu dava ederek tazmin hakkını isteyebilecek hak kazandığından, bu tür işlemlerden , ürünü satan sorumlu tutulmamaktadır. Ürünü gönderen iade etmek isteyen, tüketici Online cayma, ile hakkını aramak, kargo arasında ki uyuşmazlık ve anlaşmazlıktan kaynaklanan işlemler,  ürün iadesi yapmak isteyen alıcının, tüketici Online cayma, hakkını kullanacak alıcı yükümlülüğü altındaki işlemlerdir.

Avukat Melike Kavuğudurmaz

 

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..