Makaleler
Boşanmada Şikayet Eden-Avukat Melike Kavuğudurmaz

Boşanmada Şikayet Eden

Boşanmanın Sebepleri

Eşlerden Herhangi birisi zina ederse, veya gayri meşru hayat yaşamaya başlarda diğer eş bunu tespit ederse boşanma davası açabilir. Boşanmada Şikayet Eden, taraf kendini konu hakkında haklı görendir.

Açılacak davaya haklı olan diğer eş boşanma sebebini öğrenmesinden itibaren 6 ay içerisinde, ayrıca zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle haklı olan tarafa dava hakkı kaybı doğar. Yani, Boşanmada Şikayet eden, taraf olabilir.

Bağışlayan taraf haklı da olsa dava hakkı düştüğünden, Boşanmada Şikayet eden, bir dava açamaz. Kocasının başka kadınla zina ettiğini öğrenen kadın eş,TCK nın 108 Maddesine göre süresi içinde yaptığı şikayet geçerli olabilir.

Eş diğer eşe hayatına kast edici davranışlarda bulunması, boşanma davası açabilir. Boşanmada Şikayet eden, taraf haline gelebilir

Diğer taraftan eş diğer eşi küçük düşürücü suç veya hareket sergilemesi, haklı olan eşin diğer eş ile birlikte yaşaması imkansız hale geldiğinde haklı olan taraf dava açabilir. Boşanmada Şikayet eden, taraf olabilir

Eşlerden birisi, evlilik birliğinin yürümesi bakımından elzem olan sorumluluklarını yerine getirmemek amacı ile evini terk eder, bu süre 6 aydan fazla sürerse ve haklı olan eş noter kanalı ile yapılan ihtar sonuçsuz kalırsa haklı olan eş boşanma davası açabilir. Dava konusu, Boşanmada Şikayet eden, haklı olabilir.

Eşlerden birisi akli dengesinin bozuk olması, akıl hastası olması nedeni ile diğer eş evlilik birliğini sürdüremez hale gelirse, resmi sağlık raporu ile düzenlenen raporla birlikte Mahkemeye sunum yapılarak diğer eş boşanma davası açarak, Boşanmada Şikayet eden, taraf haline gelebilir.

Evlilik birliği temelden zedelenmiş ise diğer eş boşanma davası açabilir.

Her halükarda Boşanma Avukatı ile istişare edilebilir, bilgi alınabilir, gerek şahsi olarak gerekse Avukat tutularak dava açılabilir.

Hak kaybı, edilen mallar, çocuklar, gibi mevcut hakların kayba uğramaması adına önlem almak için, Boşanma Avukatı ile görüşmenizde yararlar olabilecektir.

BOŞANMA

Boşanmada dava açıldıktan sonra Mahkeme Hakimi tarafların barışmaları yönünde elden gelen çaba ve önlemi almakla beraber, eşlerin mallarının yönetimine, çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici enlemleri resen alır.

Eğer Hakim Boşanma sebebi ispatlanmış olursa Hakim boşanmaya veya ayrılığa karar verebilir. Açılan dava boşanmaya ilişkin açılmış ise, Hakim kanaatine göre hayatın yeniden kurulması olasılığı bulunduğu takdirde ayrılığa karar verebilir. Ayrılık kararı 1 yıldan 3 yıla kadar da sürebilir. Bu süre ayrılık kararının kesinleşmesi ile başlar. Süre bitiminde taraflar barışmamış ve hala ayrı yaşamada kararlı iseler, eşlerden birinin açacağı boşanma davası ile süreç yeniden başlar.

Boşanma Davası açıldıktan sonra Hakim tarafından, ayrılık sürecindeki gecen zaman, eşlerin birbirlerine olan davranışları, eşlerin çocuklara olan davranışları, akraba, komşu ve tarafların etrafından da olan izlenimlerin tümü değerlendirme kapsamına alınabilir. Boşanmada bu haller göz önünde bulundurularak, eğer ayrılıkta eşler ısrarcı ise Hakim Boşanma Kararı verebilir.

Boşanma sonrası kadın evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur, devamında da evlenmeden önceki soyadını alabilir. Eğer kadın evlenmeden önce dul ise Hakimden kızlık soyadının verilmesini talep edebilir. Boşanan kadın boşandığı kocasının soyadını da alabilir ancak boşandığı eşine zarar vermeyecekse ve Hakimde uygun görürse karar alınarak kullanabilir. Burada kadının kocasının soyadına zarar vermemesi ana koşul olduğundan, kocanın şikayeti üzere yeniden sayad geri alınabilir.

Dava açan veya açılan taraftan, kusuru daha az bulunan taraf, diğer taraftan maddi tazminat isteyebilir. Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusuru kendisine göre daha fazla olan taraftan manevi tazminat olarak ta kendisine ödeme yapılmasını isteyebilir.

Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşulu ile diğer taraftan nafaka talebinde bulunabilir. Maddi tazminatta ve yoksulluk nafakasında toptan veya durumun gereklerine göre irad biçiminde ödenmesine karar verilebilir. Manevi tazminatta irad biçiminde ödemeye karar verilemez. Bu konuya Boşanma Avukatı nızın sizleri uyarması gereklidir.

Taraflardan herhangi birinin mali durumunun değişmesi halinde iradın artırılması, veya azaltılmasına karar verilebilir. Hakim boşanma esnasında karar verilen maddi tazminat veya nafakanın gelecek yıllarda tarafların sosyal ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeyeceğini karar bağlayabilir. Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının, yerleşim yeri ve Mahkemesi yetkili olan Mahkemedir. Yani nafaka alacaklısı nerede yaşıyorsa orada dava açılmalıdır.

Çocukların ana babasının başka birisiyle evlenmesi, başka bir yere gitmesi veya ölmesi yeni olguların zorunlu kıldığı hallerde Hakim önlem alabilir.[/vc_column_text]

KATEGORİLER

6 yorum

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..