Makaleler
Ünlü Markaların Marka Korunması-Fikri Mülkiyet Hakları

Ünlü Markaların Korunması

Yurt dışı, Yurt İçi popüler markaların marka koruması nasıl yapılır?

Yurtdışında fikri mülkiyet haklarının korunması, ülke içinde dolaşırken bir ticari markanın veya başka bir IP’nin güvende olmasını sağlamak için gevşek veya var olmayan ülke yasalarına göre genellikle zordur. Ancak, bir ticari markanın Ticari Marka ve Patent Ofisi ile yerinde bir güvenceye sahip olabileceğine dair doğru yetkililere başvurmak mümkündür.

Bir Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı için bir ticari marka yayınlandığında, verilen koruma ve haklar genellikle yalnızca devlete veya menşe ülkeye uzanır. IP’nin sahibi, başka ülkelerle, bireysel olarak veya birlikte çok sayıda yeri olan belirli gruplar aracılığıyla kayıt yaptırmalıdır. Süreç uzun, birçok kez reddedilebilir ve bazı ülkeler IP için hiçbir güvenlik sağlamadan çok az fayda sağlayabilir. Ancak, dünyanın birçok ülkesinde farklı patent ve ticari marka yasaları vardır ve bu Amerika Birleşik Devletleri’nde sahiplerine faydalıdır. Bu, ticari markalı ürünlerin haklarını ve sahipliğini korumak mümkün olabileceği anlamına gelir.

İş dünyasındaki diğer yerlere genişlemeyi hedeflerken, kişinin iş yapmak istediği yerel ülkenin yasalarını anlamak ve araştırmak hayati önem taşımaktadır. Öncelikle bir başvuru yapılmalı ve doldurulmalı, hükümet yetkilileri genellikle ilk aşamalar sırasında temasa geçmekte ve daha sonra sahibi, bu alandaki ticari markasını yerinde güvenlik önlemleri ile kullanabilmektedir. Ancak, herhangi bir ihlalci tamamen farklı yasa ve cezalara tabi olabilir. Bu, ya uluslararası bir avukata ihtiyaç duyulduğu ya da bu konularda yardım için söz konusu ülkeden bir hukuk uzmanının temasa geçilmesi gerektiği anlamına gelir.

MARKA İHLALİ YAPILAN DEVLETLERLE İLETİŞİM

Ticari markayı dünya çapında kaydettirmeye çalışırken, bireysel sahibin sık sık ve bazen de defalarca yabancı hükümetlerle iletişim kurması ve iletişim kurması gerekir. Bu, istenen belgelerin doldurulması ve talep edilen ülkedeki devlet adamları ile konuşma anlamına gelir. Ticari marka ve patent yasaları farklı olduğunda, bu ek adımlar anlamına gelebilir veya daha fazla evrak talep edebilir. Ticari markalar için bazı korumalar, yasalara veya diğer mevzuata bağlı düzinelerce ülke için grup kaydında yakalanabilir. Bununla birlikte, bu konumların birçoğunun, tescilli ticari markanın şansını arttırmak için bireysel olarak da temasa geçmesi gerekmektedir.

Ne yazık ki, birçok ülkede fikri mülkiyet ile ilgili farklı yasalar vardır. Bu, bir konumun, her bir markayı ayrı tutma ihtiyacı duymadığını ve böylece zayıflamadığı anlamına gelebilir. Daha sonra, sahibi ticari marka sembollerine sahip başka şirketleri veya kişileri ya neredeyse aynı ya da benzer şekilde bulabilir. Bu, ülkenin tüketicileriyle karışıklığa neden olabilir, ancak ürünü veya hizmeti etkili bir şekilde pazarlamak, bu sorunu ortadan kaldırabilir. Ayrıca, ihlal edenlere karşı dava açmak için yasal sistem, bir çare arama yeteneğini kısıtlayabilecek veya sınırlayabilecek farklı süreçlere ve yasalara sahip olabilir. Sivil tazminat konularının da tamamlanması zor olabilir.

YURT DIŞI FİKRİ MÜLKİYETİNİN KORUNMASI

Birçok küçük işletme ve birey, yurtdışındaki IP’yi karmaşık ve zor olmaktan korumaktadır. Bu, özellikle Çin ve Japonya gibi ticari marka yasalarının ya Amerika Birleşik Devletleri’nden tamamen bilinmeyen ya da çok farklı olduğu ülkeler ile sorunludur. Bu süreçte bir avukatla çalışmak hem diğer yasal kurum ve kişilerle iletişim kurmak hem de ticari markaların bu bölgelerde korunmasını sağlamak için gerekli prosedürler hakkında bilgi sağlamak için hayati önem taşımaktadır. Bazen bu, lisanslama ve taşeron firmalarla iletişim kurarak sözleşmeler geliştirmek anlamına gelir. Yabancı ortaklar iş ilişkilerine girebildiklerinde, durum tespiti yapmak çok önemlidir. Konunun ehemmiyeti açısından Marka Avukatı ile temasa geçmenizde fayda olabilecektir.

 

Bir Amerika Birleşik Devletleri ticari markası dünyanın dört bir yanında doğrudan korunmasa da, doğrudan işlerin gerçekleştirilebileceği ülkelere gönderilmesi önemlidir. Şirket için bu, ürünlerin ve hizmetlerin satılabileceği veya kullanılabileceği her yer için kağıt anlamına gelir. Tüketicinin uygun şekilde reklamını yapmak için ayrı pazarlama kampanyaları gerekli olabilir. Bunu araştırmadan ve ticari marka kaydını tek tek uygulamadan, şirket sahibi başvurusunu reddedebilir veya reddedebilir. Hedef kitlenin bilinmesi zorunludur.

Marka Avukatı

Uluslararası iş genellikle çeşitli komplikasyonlar ve zorluklarla dolu olduğundan, dünya çapında tesciller için başvuruda bulunurken, fikri mülkiyet konusunda uzman bir avukat, en iyi marka avukatı, gerekebilir. Bazı ülkelerin yasalar değişene kadar atlanması gerekebilir ve diğerlerinin başarmak için ek enerji, zaman, çaba ve paraya ihtiyacı vardır. Ancak, bir avukatla, ürün veya hizmetleri ticari marka aracılığıyla belirli yerlere satmak mümkün olabilir. Avukat,  Melike Kavuğudurmaz  internet sitesinden, Sanal ofisimizi ziyaret edebilir, dava konunuz ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

KATEGORİLER

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..