Makaleler
Ticaret Hukukunda Ehliyet-Avukat Melike Kavuğudurmaz Özer

Ticaret Hukukunda Ehliyet

Ticaret şirketleri tüzel kişiliklerini kazanınca hak ehliyetini de aynı anda kazanmaktadırlar. Ticaret Hukukunda Ehliyet, Tüzel kişilikleri mevcut olan bütün ticaret şirketlerinin bütün haklara ve borçlara sahip olabileceği ticaret kanunumuzda hükme bağlanmıştır. ( TK. 125)  

Ticaret şirketlerinde işletme konusu dışında yapılan işlemler ultra vires ilkesi gereğince yok hükmündeydi. Üçüncü kişilerin mağdur olmaması adına Ticaret Kanununda ultra vires hükümlerine yer verilmemiştir.

Ticaret Hukukunda Ehliyet, Ayrıca anonim şirketler de temsile yetkili olanların üçüncü kişilerle, işletme konusuyla bağlantılı olmayan işlemlerin de şirketçe sorumlu olacağı öngörülmüştür.

Ticaret Hukukunda Ehliyet, konusunda bu hususta bir şart bulunmaktadır. Şöyle ki; üçüncü kişi ilgili işlemin işletme konusu olmayacağını biliyorsa ya da bilmesi gerekiyorsa şirket sorumluluğu ortadan kalkacaktırTicaret Avukatı ndan bilgi almanız lehe dir 

Ticaret şirketleri kanuna ve kuruluş belgelerine göre gerekli organlar tamam olduktan sonra fiil ehliyeti kazanırlar. Ticaret Hukukunda Ehliyet, Ticaret şirketlerinde organlar çeşitlilik gösterebilir. Şirketiniz aleyhine sorumluluk doğmuşsa bunun avukat tarafından en iyi şekilde değerlendirilmesi, hukuki delillerin avukat tarafından tespit edilmesi gereklidir.

KATEGORİLER

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..