Makaleler
Halk Arasında Tuttuğunu Koparan Avukat Sözlük Anlamı Nedir?

HALK ARASINDA TUTTUĞUNU KOPARAN AVUKAT KELİME ANLAMI AÇIKLAMASI

Kime denir, Kelime anlamında ne anlatılmak istenmiştir.

                               İngiltere de bir insan bir insanı öldürür. Öldüren kişi yakalanır ceza evine konulur. Ceza evine konulan kişi bana en iyi avukatı bulun diye çocuklarına talimat verir.

                               Çocuklarının yapmış olduğu araştırma neticesinde, halk deyimi ile söylenen, deyimlerden olan, en iyi avukat, bulduklarını babalarına iletirler. Babalarının iyi avukatı ceza evine getirin ben görüşeceğim demesi üzerine avukatı çocukları ceza evine babalarının yanına götürürler. Avukat ile babalarını görüştürürler. Avukat, cezaevi çıkışında, cezaevi ndeki babanın çocuklarına, ben babanızı kurtarabilirim der ve şartlarda anlaşırlar.

Duruşma yapılır. Duruşmada hakim çocukların babasına idam kararını verir. Avukata sorarlar hani kurtaracaktın? Daha erken, zamanı var cevabını veren avukat dava sonucunu temyize gönderir. Temyiz de de mahkemenin verdiği karar onanır. Çocuklar tekrar avukata sorarlar hani babamızı kurtaracaktın diye. Avukatın verdiği cevap daha bu işin avam kamarası var der.

                            Avam kamarasında da temyizdeki karar aynı şekilde onanır. Çocuklar yine sorarlar hani babamı kurtaracaktın, avukat bu işin daha kraliçesi var der. Kraliçe de kararı temyizde ki gibi onar. Çocuklar tekrar avukata sorarlar hani babamı kurtaracaktın. Avukatın verdiği cevap ise bu işin daha zamanı var der.

Her türlü karar aşaması adamın aleyhine işler ve adamı darağacına infaza götürürler. Adam infaz edilmek üzere boğazına ip geçirilir ve ayağının altında ki tabure itilmek suretiyle düşürülür ve adam ipte sallanmaya başladığı sırada avukat, elinde bulunan bıçakla ipi keser.

                            Adam asılı olduğu ipten ölmeden önce bu vesileyle düşmüş olur. Yargılama yeniden başlar. Bu sefer avukat da yargılamanın içine dahil edilir. Duruşma da hakim avukata sorar neden ipi kestiniz? Avukatın verdiği cevap ise “İngiltere ceza kanunlarında bir insan bir insanı öldürdüğü zaman dar ağacında asılarak infaz edilir denilmektedir. ipte asılarak öldürülür denilmemektedir. Bu nedenle müvekkilim ipte asılmış infaz edilmiştir. Öldürülmesine gerek yoktur.” Savunmasını avukatın yapması üzerine müvekkil affedilir. İngiltere ceza kanunlarında bir insan bir insanı öldürdüğünde dar ağacında iple asılarak infazın arkasında öldürülür maddesi bu olaydan sonra eklenti yapılarak değiştirilmiştir.

tuttuğunu koparan avukat,   halk dilinde, çok konuşulan, söylemler arasında bulunan, deyimlerin kullanılması, halk diline yerleşmesi, bu makalede, anlatılmak istenmektedir. Halk arasında söylenen, iyi avukat, adamı ipten alır, sözü de bu kıssadan hisse makalesinden, buradan gelmektedir.

İnsanoğlu Bölgesel olarak Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi şehirde yaşarsa yaşasın,halk deyimi ile kendisine göre, halk deyimi ile iyi avukat, arayış içine girmiş, başı derde girdiğinde, bulunduğu bölge, şehir, ülkede diyelim, kayseri de yaşayan birisi, avukat ararken, yakınlarına sorarak hareket etmek te, devamında da hukuksal olarak, kendisine yardımcı olan, davasında savunmasını sunan avukata, en iyi avukat, gözüyle bakabilmektedir.

Aslında iyi avukat, ……..uzman avukat, diye bir kavram yasalarımızda ve hukuk kurallarımızda olmamakla birlikte, halk arasına yerleşmiş bir kelime bütünlüğü, halk deyimi, söylemler, veya deyimler bütünlüğü, olarak değerlendirdiğim, bu sözleri, kısaca hizmet veya destek aldığı avukatın bilgisine, tecrübesine göre değerlendiren, yaşadığı bir dava tecrübesiyle birleştiren vatandaş bu lakapları veya kendilerine göre, takma, yakıştırma unvanları halk arasında yaymakta, hukuksal yönde bir anlamı, dayanağı olmayan, deyimler olarak yaygınlaştığını, zaman zaman halk arasında, kullanıldığını görebilmekteyiz.

SUNUM VE YAZAR :Avukat Melike Kavuğudurmaz

KATEGORİLER

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..