Makaleler
Evlilik Birliğinde Mal Rejimleri-Boşanma Avukatı

EVLİLİK BİRLİĞİ MAL REJİMİ

Belki boşanmak isteyen eş, belki de diğer eş çalışarak mal edinimi yapsalar da, boşanma sonrası bu edinim in paylaşılması söz konusu olabileceğinden, Mal rejimi eşlerin evlenmeden önce sahip oldukları ve evlilik süresince edindikleri mal varlıklarını yönetme, bunlardan yararlanma ve bunlar üzerinde her türlü işlem yapma usullerini belirleyen hukuk kurallarıdır.

Boşanma Avukatı burada devreye girmektedir ki Yasada geçen kuralların devreye konulması bakımından, Evlilik birliğin de mal rejimleri yasal mal rejimi – Sözleşmesel mal rejimi , olağan mal rejimi ve olağanüstü mal rejimi olmak üzere sınıflandırarak işe başlamalıdır

Boşanma Avukatı, Yasal mal rejimi, eşlerin arasında kararlaştırarak sözleştikleri bir mal rejimi sözleşmesiyle kanunda belirtilen mal rejimlerinden birisini tercih etmedikleri sürece, kanun koyucu tarafından seçmiş saydıkları mal rejimidir uyarısını Boşanma Avukatı kendisine müracaat edenlere yapmalıdır. MK 202/1 uyarınca Türk hukukunda yasal mal rejimi, edinilmiş mallara katılma rejimidir demelidir.

Sözleşmesel Mal rejimi ise tarafların kendi hür iradeleriyle belirledikleri mal ayrılığı, paylaşmalı mal ayrılığı, mal ortaklığı Sözleşmesel mal rejimidir. 

Mal rejimi ayrışımında dikkat edilmesi gerekenler, eşlere uyarılar, ve diğer tavsiyeler Boşanma Avukatı tarafından yapılabilmektedir. Eğer eşler bu uyarıları dikkate alarak hareket ederlerse en az maddi ve manevi kayıpla boşanma devrelerini geçirmiş olabileceklerdir. 

 Mal Rejimi Sözleşmesi

Mal rejimi sözleşmesi eşler arasında mal rejiminin seçilmesi sona ermesi yasal sınırlar içinde değişiklikler yapılması için imzalanan sözleşmedir. Avukat ınız, Tarafından hazırlanan sözleşmede uyulması gereken kurallarla beraber Mal rejimi Sözleşmesinin geçerli olabilmesi için bazı unsurları taşıması gerekmektedir. Boşanma Avukatı, Öncelikli olarak sözleşme de tarafların anlaşmasını sağladıktan sonra, Geçerliliğe ilişkin diğer şartlar ise sözleşme yapabilme ehliyetine sahip olunmalıdır. Geçerlilik şekli olarak mal rejimi sözleşmesi noter de yapılmalıdır. 

Avukat | Arabululucu | Melike Kavuğudurmaz

KATEGORİLER

3 yorum

  • D.D

    Evlilik Birliğinde Mal Rejimleri hakkında merak ettiklerimi öğrendim. çok teşekkür ederim Melike Kavuğudurmaz hanım…

  • O.B.B

    Hayatımda gördüğüm en kıvrak pratik zekalı Avukat. Olur da bu kadar uyanık ve bilgili, Avukat olmaz dedirtecek, harika bir kadın Avukat. Kısaca Avukat arayanlara Tavsiyem olsun, Boşanma Konusunda, konusunda Çok Bilgili Teşekkürü Borç Bilirim kendisine, Sağ olsun Var Olsun.

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..