Makaleler
Sendika Çokluğu İlkesi

SENDİKA ÇOKLUĞU İLKESİ

Sendika Özgürlüğü Ve Hakkı

Sendikal haklar, sendika çokluğu ve hakkı, çalışanın hakkının korunması sendikaların örgütlenmesi ile sendikaların faaliyetlerini, görevlerini ve haklarını  kapsamaktadır. Sendikaların faaliyetleri de çalışma hayatına ilişkin faaliyetler, sosyal ve ekonomik faaliyet olarak sınıflandırılabilir.

                                 Bireysel sendika özgürlüğü ve hakkı, ile kolektif sendika özgürlük arasında yakın bir ilişki vardır. Bu özgürlükler çoğunlukla birbirini tamamlar. Anayasanın 51. Maddesi sadece bireysel sendika özgürlüğünü değil işçi ve işveren kuruluşlarının varlıklarını korumalarını ve faaliyette bulunabilmelerini yani kolektif sendika özgürlüğünü de sağlamaktadır. Kolektif sendika özgürlüğü sendika tüzel kişiliğinin özgürlüğünü ifade eden kavramdır.

                                Tüzel kişiliğin bağımsızlığının gerçekleşmesi ile başlar. Sendikanın toplu iş sözleşmesi yapma hakkı ve grev hakkını kullanma, iş yeri sendika temsilcisini atama hakkı da kolektif sendika özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bireysel sendika özgürlüğü ise işçi ve işverenlerin serbestçe sendika kurabilmelerini içerir.

                               Bireysel sendika özgürlüğü ise olumlu ve olumsuz sendika özgürlüğü olarak ikiye ayrılmaktadır. Olumlu sendika özgürlüğü, başta bireylerin serbestçe sendikalar kurma ve kurulmuş sendikalara üye olabilme özgürlüklerini ifade eder.

                              Olumsuz sendika özgürlüğü ise bireylerin sendikalara girmeme veya girmiş oldukları sendikalardan ayrılma hakkını göstermektedir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, olumlu sendika özgürlüğü işçilerin devlete ve işverenlere karşı korunmasına, olumsuz sendika özgürlüğü ise işçinin sendikaya karşı korunmasına yöneliktir. internet sitesinden, Sanal ofisimizi ziyaret edebilir, Sendika Avukatı, görevleri, İş konuları, ve diğer detaylar, hakkında,  bilgi alabilirsiniz.

Sunum ve Hazırlama: Av.Melike KAVUĞUDURMAZ ÖZER

KATEGORİLER

Bir cevap yazın

error: SAYFA KORUMALIDIR..